TRAŽI SE ALTERNATIVA / Ništa od ocjenjivanja nastavnika. Hoće li ocjene za svoj rad dobivati i drugi u javnim službama?

Foto: Scott Graham on Unsplash

Izvor: DANAS.hr

Dogovor između sindikata i Vlade oko povišica je postignut, a je li njime unesen i razdor među službenike? Nastavnike se neće ocjenjivati, a svima ostalima plaću bi mogle rušiti jedinice i dvojke. Baš zato ocjenama se protive i drugi sindikati javnih službi.

Uz ukupan rast osnovice od 6 posto u idućoj godini u državnim i javnim službama, premijer je poručio i da se od ocjenjivanja u sustavu obrazovanja za sada odustaje.

“Neće biti ocjenjivanja u zbornici, on je to tako rekao, dok se zbornice s tim ne slože”, kaže Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.

Odluku pozdravljaju i poručuju cilj je da budu u potpunosti izuzeti.

“To je zahtjev nas triju sindikata. Kome je ocjenjivanje u redu neka se tamo i provodi, a što se tiče obrazovanja i znanosti mi smatramo da trebamo biti izuzeti kao što u Zakonu o plaćama jesu i mnogi drugi”, poručio je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.

Protiv ocjenjivanja su i drugi sindikati javnih službi.

“Mi smo protiv toga. Smatram da bi to moglo samo napraviti razdor i stvoriti negativan odnos između radnika”, rekao je Stjepan Topolnjak, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

Sličan stav dijele i u Strukovnom sindikatu medicinskih sestra i tehničara, a da je Uredba u ovakvom obliku neupotrebljiva smatraju i u Sindikatu liječnika. Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike poručuju:

“Reforma sustava plaća u dijelu koji se tiče javnih službi temelji se na načelu usporedivosti plaća za usporediv posao, uz puno uvažavanje različitosti i posebnosti svakog pojedinog sustava unutar javnih službi. U tom smislu, još tijekom pripreme Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama sa socijalnim je partnerima usuglašeno kako će se uredbom Vlade propisati opća načela i postupak ocjenjivanja, a pravilnicima razraditi posebnosti svakog sustava. Uredba je donesena, a pravilnike će pripremiti nadležna ministarstva nakon usuglašavanja sa socijalnim partnerima”.

Sindikati kažu to će biti tema razgovora u resornim ministarstvima

“Ministrica zdravstva zapravo ima još godinu dana da donose pravilnike o tome kakav će biti sustav ocjenjivanja, s obzirom na postotke i kako sada stvari stoje moglo bi biti diskriminirajuće”, kaže Stjepan Topolnjak, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

U državnim službama ocjenjivanje se već provodi. Sindikat policije i Nezavisni sindikat djelatnika MUP-a novi sustav podržavaju, kažu ocjenjivanje djelatnicima omogućuje napredovanje.

“Oni koji svoje zadaće normalno izvršavaju svakih 6 godina mogu si povećati plaću za 3 posto neovisno o sindikatima i bilo kome drugome. Ako uzmete statistiku u zadnjih 10-ak godina svega 0,00 nešto je dobilo otkaz zbog loših ocjena i to vam sve govori”, objašnjava Zdravko Lončar, predsjednik Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a .

Iz Sindikata Preporod poručuju ponudit će rješenje za učitelje i nastavnike.

“Time što mi ne želimo ocjenjivanje ne znači da ne želimo financijska sredstva koja su za to namijenjena, mi ćemo predložiti rješenja do kojih uopće nije teško doći”, rekao je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.

Uredba na snagu stupa s prvim danom Nove godine, a što će se u kojem sustavu i po kojim kriterijima ocjenjivati još nije poznato.

DANAS.hr: TRAŽI SE ALTERNATIVA / Ništa od ocjenjivanja nastavnika. Hoće li ocjene za svoj rad dobivati i drugi u javnim službama?